Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Po raz drugi w Polsce – kamienny design
(2011-11-08)
Niebanalne pomysły na wykorzystanie kamienia we wnętrzach – na targach Kamień-Stone 2011 odbędzie się po raz drugi wystawa projektów w kamieniu przygotowanych przez polskich studentów.

Wystawa jest efektem konkursu „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych. To już druga edycja projektu, którego celem jest promocja kamienia naturalnego w architekturze, wystroju wnętrz i przestrzeni publicznej oraz przełamywanie stereotypów na temat tego materiału.

– Staramy się przedstawić młodym projektantom kamień naturalny w atrakcyjny i przystępny sposób. – mówi Szymon Paź, organizator konkursu. - Umożliwiając im, często po raz pierwszy, pracę z nim, liczymy, że chętnie sięgną po niego w swojej karierze zawodowej, którą właśnie rozpoczynają. Prezentując im nowoczesne rozwiązania w zakresie obróbki i zastosowania kamienia oraz dając możliwość pracy z najlepszymi firmami kamieniarskimi w kraju, mamy nadzieję, że stworzą projekty, które każdy z nas z przyjemnością widziałby w swoim otoczeniu. Ich świeże spojrzenie na ten materiał powoduje, że powstałe w konkursie projekty stanowią wyzwanie i okazję do nauki nawet dla doświadczonych i uznanych firm.

Konkurs „Projektowanie w kamieniu” wyróżnia się spośród wielu skierowanych do studentów akademii sztuk pięknych w całym kraju przede wszystkim tym, że zwycięskie projekty nie są prezentowane tylko na planszach, ale w formie prototypów wykonanych z trudnego i dość kosztownego materiału. W drugiej edycji konkursu zgłoszonych zostało kilkanaście projektów, spośród których jury skierowało do realizacji dwa o najwyższej wartości artystycznej i potencjale komercyjnym. Oba są autorstwa Jarosława Koska, studenta V roku wzornictwa i architektury wnętrz łódzkiej ASP. Był on autorem dwóch prac zrealizowanych w pierwszej edycji konkursu, w 2010 r. – Cieszymy się, że nasze wysiłki zmierzające do wykształcenia młodych projektantów obytych w obróbce kamienia przynoszą tak dobre wyniki. Tegoroczne prototypy z całą pewnością nie są efektem przypadku, świadczą o wysokim poziomie wiedzy nabytej przez młodego projektanta – mówi Szymon Paź.

BeeTable
to stolik do kawy – „najlepsze miejsce, przy którym można porozmawiać z przyjaciółmi” – jak opisuje go Jarosław Kosek. Pomysł polegał na prostym połączeniu dwóch materiałów – kamienia i drewna. Naturalność tego rozwiązania podkreślona została geometrycznym wzorem plastra miodu wyciętego w blacie techniką waterjet.

O-sink to propozycja umywalki łazienkowej podkreślająca różnorodność kolorów i wzorów kamienia. Prostym w formie oraz jednolitym we wzorze i kolorze górnej powierzchni umywalki i dnie niecki zlewowej autor przeciwstawił kontrastującą, intensywną kolorystycznie i bogatą we wzorze część środkową. Dzięki tak prostemu zabiegowi umożliwił również potencjalnemu klientowi wejście w rolę projektanta i wybór kamienia na część przesądzającą o estetyce całego projektu.

Wyboru prac dokonało jury w składzie:

Krzysztof Chróścielewski,
profesor ASP w Łodzi, kierownik Katedry Wzornictwa Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz;

Peter Becker
, wydawca magazynu Stone-Ideas.com (Berlin);


Maciej Brzeski, redaktor naczelny „Nowego Kamieniarza”, przedstawiciel organizatora konkursu.

Prototypy będą miały premierę w dniach 9 – 12 listopada 2011 r. na targach Kamień-Stone 2011 w Poznaniu (stoisko 152, pawilon 5). Targi odbywające się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich czynne są w godzinach od 10 do 18.

Dodatkowych informacji udziela:

Szymon Paź
tel. 61 66 29 870, 664 018 340
e-mail: s.paz@nowykamieniarz.pl, nowykamieniarz@gmail.com
http://projektowanie.rynekkamienia.pl

Gala wręczenia nagród „Projektowania w kamieniu” odbędzie się 10 listopada w godzinach 12.00-12.40 w targowym Speakers’ Corner w pawilonie 6A.

Na spotkanie z projektantem zapraszamy na stoisko „Projektowania w kamieniu” i „Nowego Kamieniarza” (152, paw. 5) w dniu 10 listopada w godzinach od 13 do 15.