Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Projektowanie domów przyjaznych środowisku
(2015-11-23)

Domy ekologiczne, to domy, które są energooszczędne oraz w pełni wykorzystują energię pochodzącą z naturalnych źródeł. Współcześnie, to już nie tylko moda, ale i konieczność, by utrzymać środowisko na obecnym poziomie. Nadmierna produkcja dwutlenku węgla, do której w dużej mierze przyczynia się ogrzewanie domów, jest bardzo szkodliwa dla naszej planety. Dlatego też projektowanie domów przyjaznych dla środowiska to przyszłość architektury.

dom-nowoczesny.jpg

Jakie są domy ekologiczne?

Tego rodzaju domy powinny być konstruowane w taki sposób, aby zużywały jak najmniej energii związanej z codzienną eksploatacją. Pod uwagę bierze się tutaj przede wszystkim oświetlenie, ogrzewanie, energię zużywaną przez urządzenia pracujące w domu itp. Aby w pełni uznać dom za ekologiczny i przyjazny dla środowiska ważne jest ograniczenie wytwarzania dwutlenku węgla. Poza tym należy zadbać również o wykorzystanie w jak największym stopniu energii odnawialnej, za którą uznaje się energię wiatrową, słoneczną, gruntową oraz biomasy.

Dom energooszczędny - projekt

Już na etapie projektu domu energooszczędnego trzeba zadbać o pewne aspekty. Bardzo ważne jest, aby zachować dobrą izolację przegród zewnętrznych. Mowa tutaj głównie o stolarce okiennej oraz o stolarce drzwiowej. Jeśli zapewnimy odpowiednie uszczelnienie tych elementów, to będziemy mogli liczyć na to, że dom nie będzie tracił ciepła. Kolejnym aspektem jest zainstalowanie wysokosprawnej instalacji grzewczej oraz wysokosprawnego systemu wentylacji mechanicznej, który będzie odzyskiwał ciepło. Przy tym wszystkim istotne staje się także zredukowanie mostków termicznych. Jeżeli będziemy znać wpływ na utratę ciepła przegród w budynku, to możliwe będzie skuteczne zniwelowanie ich. Projekt takiego domu powinien być wykonany przez specjalistów z tej dziedziny. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się tego typu zleceniami jest firma EcoReadyHouse. Zbudujesz z nimi dom energooszczędny, dom pasywny lub dom inteligentny.

Jak zbudować dom przyjazny dla środowiska?

Przy budowie domu ekologicznego bardzo ważne jest odzyskiwanie energii. Postawiony przez nas budynek musi czerpać korzyści z natury oraz nie zanieczyszczać jej. Dlatego też, aby wszystko to było możliwe, należy jeszcze przed postawieniem domu rozplanować jego ułożenie na działce. Zadbajmy o to, aby okna wychodziły na południową część. Zagwarantuje nam to ocieplenie wnętrza poprzez światło słoneczne. Jeżeli budynek będzie prawidłowo ustawiony względem stron świata, to z łatwością będziemy odzyskiwać ciepło pochodzące z urządzeń domowych czy nawet od domowników.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Obecnie koszty budowy takiego domu znacznie spadły. Przewiduje się, że w kolejnych latach zrównają się one z budową tradycyjnymi metodami. Tym bardziej, że od 2018 roku wymogi ustawowe będą obligowały do budowania tylko i wyłącznie domów przyjaznych dla środowiska. Warto zauważyć również, że wyższe koszty budowy są tylko pozornym zwiększeniem wydatków. Różnica kosztów zostaje z nawiązką zrekompensowana podczas eksploatacji energooszczędnego domu.