Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Konstrukcja szkieletowa – szybka i trwała
(2013-10-04)

W Polsce domy budowane w konstrukcji szkieletowej przez lata z trudem zdobywały zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Obecnie zyskują coraz większe uznanie. Jakie zatem zalety budynków wykonywanych w tej technologii powodują ten wzrost zainteresowania?

Jednym z kluczowych atutów prezentowanych przez projekty domów szkieletowych jest sprawne tempo ich budowy. Decydując się na realizację inwestycji w konstrukcji szkieletowej w efekcie bardzo szybko można zamieszkać w swoim własnym domu. Kolejną zaletą tej technologii jest łatwość modyfikacji i przebudowy budynku. W tym przypadku dużo łatwiej niż w technologii murowanej można wymieniać instalacje, a gdy zajdzie taka potrzeba - także powiększyć dom.

Drewniane domy szkieletowe skutecznie utrzymują ciepło. Dzięki naturalnym właściwościom izolacyjnym materiału, z którego są wykonywane, oraz odpowiednim warstwom izolacyjnym posiadają ściany znacznie cieńsze niż domy murowane, co z kolei sprawia, że ich powierzchnia jest większa niż podobnych budynków, wykonanych w tradycyjnej technologii murowanej. Ta różnica, w przypadku standardowego budynku o powierzchni około 100 metrów, może wynieść nawet od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Dodatkową przestrzeń można więc praktycznie wykorzystać - na przykład na przydatne pomieszczenie gospodarcze.

Podejmując decyzję o budowie domu w technologii kanadyjskiej z wyjątkową uwagą należy przystąpić do wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej. Powstawanie tego rodzaju konstrukcji wymaga specjalistycznego przygotowania i odpowiedniego doświadczenia. Trwały i bezpieczny dom może zatem powstać tylko i wyłącznie, gdy na placu budowy będą pracować gruntownie przeszkoleni fachowcy.

Obok pojęcia technologii szkieletowej niejednokrotnie pojawia się również inne określenie – domy z prefabrykatów. W obydwóch przypadkach taki sam jest główny element konstrukcyjny, czyli szkielet drewniany. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że w budynkach z prefabrykatów szkielet nie powstaje na placu budowy, ale w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe do złożenia elementy. W efekcie domy prefabrykowane powstają najszybciej; przy sprzyjających okolicznościach ich budowa może trwać nawet tylko cztery tygodnie.

Źródło: www.tooba.pl